Daljinska detekcija i mapiranje ambrozije

Ambrozija je jednogodišnja korovna, vrlo invazivna, uvezena biljka. Jedna biljka proizvede više od 60.000 sjemenki koje mogu preživjeti u zemlji i više od 30 godina te izdržati smrzavanje. U Hrvatskoj je najrasprostranjenija u Slavoniji, sjeverozapadnoj Hrvatskoj i primorsko-goranskom području. Pelud ambrozije za vjetrovitog vremena rasprostire se i do 600 kilometara.

Na području Slavonije i Baranje ambrozija niče polovicom travnja.
Najčešće raste na zapuštenim poljoprivrednim i građevinskim zemljištima, na poljima kukuruza, soje, suncokreta te uz putove i željezničke pruge.

Ambrozija proizvodi velike količine peludi (8 milijuna peludnih zrnaca tijekom 5 sati), koji je ujedno i jedan od najjačih prirodnih alergena.

Daljinska detekcija i mapiranje ambrozije

Daljinska detekcija izvodi se različitim vrstama kamera, specijaliziranim filterima i drugom sofisticiranom opremom iz aviona, helikoptera i dronova, uz primjenu najnovijih znanja te specijaliziranih računalnih programa, među kojima su i programi Europske svemirske agencije – ESA, što omogućuje učinkovitiju postprodukciju i veliku preciznost u mapiranju.

Sustav daljinske detekcije ambrozije iz snimaka visoke rezolucije
načinjenih avionima, helikopterima i dronovima, nastao je na tragu istraživanja i iskustava stručnjaka u Kanadi, Francuskoj i Mađarskoj, a u jugoistočnoj Europi prvi su ga razvili i primijenili stručnjaci novosadske “Ciklonizacije”.

  • Cilj daljinske detekcije prostorne raspodjele ambrozije je unapređenje postojećeg načina mapiranja ambrozije
  • Mapiranje zaraženosti poljoprivrednih površina ambrozijom (daljinskom detekcijom možemo vidjeti zaraženost cijele površine, a ne samo njen dio pored puta)
  • Daljinska detekcija divljih odlagališta, građevinskih i neobradivih površina kao mogućih lokacija zaraženosti ambrozijom
  • Dovijanje georeferencirane snimke visoke rezolucije
  • Obilježavanje zaraženih lokacija na snimci visoke rezolucije koja prikazuje trenutačno stanje na terenu. Sve se lokacije obilježavaju u vektorskom .shp formatu
  • Planiranje monitoringa ambrozije za sljedeću godinu na temelju snimaka i obilježenih lokacija iz prethodne godine, uzimajući u obzir da se sjeme ambrozije zadržava u zemljištu preko 30 godina
  • Kontrola pokošenih površina NGB (NIR, Green, Blue) kamerom, i usporedbom snimaka prije i poslije tretmana
  • Terenski rad se provodi na temelju prethodno definiranih lokacija s dobivenih snimki

Detaljnije o metodi daljinske detekcije prostorne raspodjele ambrozije saznajte u priloženoj B R O Š U R I.

Ekološka solarna UV zamka za insekte

Bez kemikalija, bez goriva i električne struje za napajanje UV T100 solarna zamka za kukce izuzetno je učinkovita protiv komaraca, muha, moljaca i voćnih mušica.
Vectortrap T100 solarnu zamku pogoni 18V solarni panel. Zamka se puni tijekom dana te se prebacuje na automatski rad noću.
Montirana UV lampa privlači kukce lovci a potom ih snažnim ventilator usisava u zamku.

» PROČITAJ VIŠE...

Ostvarite 10% popusta na odabrane VectorFog uređaje

Razmišljate o kupovini uređaja za tretiranje komaraca?
Posjetite našu Facebook stranicu lajkajte i šerajte post sa odabranim uređajima te ostvarite 10% popusta na iste.

» PROČITAJ VIŠE...
Sva prava pridržana Pestrid d.o.o. © 2015 | web design ENTERnet