Komarci, krpelji, buhe, ose i drugi insekti ne podnose miris nekih vrsla biljaka pa ih izbjegavaju.
Protiv uboda i za zaštitu od raznih vrsta štetnika mogu pomoći eteriÄna ulja iz biljaka bergamot (Citrus bergamia), Äajevac (Matelenca altemifolia), bosiljak (Ocimum basilicum), limun (Citrus limonium), geranij (Pelargonium odorantissimum), lavanda (Lavandula officinalis) i eukaliptus (Eucalvptus globalus).
EteriÄna ulja tih biljaka koriste se tako da se 10 – 15 kapi pomiješa sa žliÄicom ulja od masline, badema ili suncokreta te se tom smjesom prije izlaska u prirodu namazu otkriveni dijelovi tijela. Osim zaštite od insekata, smjesa tijelu daje i ugodan miris.
Ako je došlo do uboda insekata, oteÄeno mjesto dobro je istrljati zgnjeÄenim listom širokolisnog trpuca (bokvica) ili lišÄ‡em peršina, a ako se dogodi ubod ose ili pÄele od lišÄ‡a ovih biljaka potrebno je staviti oblog i držati ga na ubodu oko jedan sat.
U cilju zaštite stambenih prostorija od muha, osa i drugih insekata dobro je u cvjetne lonce posaditi nekoliko biljaka pelina ili, još bolje, rajÄice koja će osim pružanja zaštite od letećih štetnika dekorativno osvježiti prostor, a i dati'plodove za prehranu.
Izvor: Agroglas 245
Predstavljamo vam VectroFogâ„¢ BY100 Mini ureÄ‘aji idealan za zamagljivanje. Ovaj lagani, prenosivi ureÄ‘aj neovisan o napajanju elektriÄnom energijom dizajniran je s namjenom koriÅ¡tenja u vrtovima, parkovima, silosima, staklenicima i na terasama.
Rukovanje uređajem je jednostavno a energiju pokretanja daje mu propan ili butan plin.
Za brojne insekte drvo je izvor hrane i mjesto koje će odabrati za svoj razvojni ciklus i stanište.
Neki od njih mogu odabrat i nastaniti se u drvenim površinama i namještaju naših domova.
Biokemijska dezinfekcija postupak je kojim uništavamo uzroÄnike zaraznih bolesti u gnoju.
Izvodi se na ravnom prostoru, izoliranom od okoline i naÄinjenom od betona ili nabijene ilovaÄe, širine 1,5 do 2 metra, a dužine prema koliÄini gnoja koji treba biokemijski raskužiti.